Niekedy si môžete všimnúť prvé varovné príznaky migrény, začínajúcu bolesť hlavy pred migrénou. U každého je to iné a môže sa začať niekoľko hodín alebo dokonca dní pred tým, ako bolesť hlavy naplno prepukne. Skúste si všímať, ako sa cítite pred každou migrénou, aby ste vedeli čo môžete čakať v blízkej budúcnosti a stihli sa na to pripraviť.

Hoci nie všetci cítime blížiacu sa migrénu, niektoré príznaky sa vyskytujú častejšie. Môžete napríklad často zívať alebo sa vám môže častejšie chcieť na záchod. Môžete mať väčšiu chuť na niektoré sladké jedlá ako zvyčajne, najmä na čokoládu. Ak si dáte trochu čokolády a potom dostanete migrénu, môžete si dokonca myslieť, že ju spôsobila. Ale zrejme to bola len chuť, ktorá vás varovala, že sa migréna blíži.

Niektorí ľudia sú v dňoch alebo hodinách pred migrénou podráždení alebo depresívni. Na opačnom konci stupnice sú ľudia, ktorí v predchádzajúcich hodinách pociťujú intenzívne šťastie alebo eufóriu.

Pred migrénou sa môžete cítiť aj nezvyčajne unavení. A príliš veľa alebo príliš málo spánku  mohlo prispieť k jej vyvolaniu. Venujte pozornosť tomu, ako spánok súvisí s vašimi príznakmi. To vám môže pomôcť držať sa ďalej od spúšťačov a prípadne úplne zabrániť vzniku migrény.

Príznaky môžu niekedy ovplyvniť váš tráviaci systém. Môžete sa cítiť zle od žalúdka alebo mať zápchu či hnačku. Váš lekár alebo lekárnik vám môže pomôcť pri zmiernení týchto príznakov, ale pravdepodobne to migréne nezabráni.

Sú to bežné príznaky prichádzajúcej migrény a často pokračujú aj vo fáze bolesti hlavy a po bolesti hlavy. Jasné svetlo alebo hlasné zvuky môžu dokonca vyvolať druhú migrénu, keď prekonávate prvú.

Keď sa blížite k migréne, môže sa vám rozostriť videnie. Môžete mať aj slepé miesta alebo vidieť blikajúce svetlá či tvary. Tieto problémy sa môžu pomaly zhoršovať, ale zvyčajne netrvajú dlhšie ako hodinu.

Bez ohľadu na to, či ide o lieky na predpis alebo voľnopredajné lieky, trik spočíva v tom, aby ste ich užili hneď, ako spozorujete prvé varovné príznaky. Čím skôr tak urobíte, tým lepšie sú výsledky. Ich príliš veľké množstvo alebo príliš časté užívanie však môže spôsobiť žalúdočné vredy a prípadne abstinenčné bolesti hlavy, keď ich užívať prestanete.

Niekedy to môže samo o sebe zastaviť niektoré bolesti v počiatočnom štádiu migrény. Môže tiež pomôcť zvýšiť účinok liekov proti bolesti, ako je aspirín, paracetamol či ibuprofén. Len to nepreháňajte. Príliš veľa kofeínu môže viesť k abstinenčným bolestiam hlavy, keď sa ho pokúsite neskôr obmedziť.

Terapeuti vám môžu pomôcť začať, alebo  to môžete skúsiť aj sami. Každý deň si vyhraďte 10 minút na hlboké a pomalé dýchanie, pričom postupne uvoľnite každú skupinu svalov v tele. Potom si na pár minút pokojne sadnite a skúste si vyčistiť myseľ. Toto pomáha kedykoľvek, ale obzvlášť užitočné to môže byť, ak spozorujete varovné príznaky migrény.

Niektoré potraviny – zrelé syry, niektoré druhy ovocia a orechov, alkohol, fermentované alebo nakladané výrobky a prídavné látky, ako sú dusičnany a glutaman sodný môžu u niektorých ľudí viesť k migréne. Ak si budete ich konzumáciu zapisovať, možno budete neskôr vedieť zistiť, či niektoré z nich trápia aj vás.

Studený obklad na krk alebo hlavu môže znecitlivieť danú oblasť a otupiť signály bolesti. Hrejivá podložka môže uvoľniť napäté svaly. (Teplý kúpeľ alebo sprcha môžu urobiť to isté.) Môžete skúsiť prechádzať medzi oboma spôsobmi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu