Bežné nachladnutie je vo svojej podstate infekcia nosa a hrdla spôsobená vírusmi. Ročne spravidla nachladneme priemerne dva až štyri krát.

Medzi príznaky nachladnutia, ktoré sa zvyčajne objavia jeden až tri dni po vystavení vírusu patrí nádcha, kašeľ, upchatie nosa, bolesť hrdla, kýchanie, slzenie očí, mierne bolesti hlavy, mierna únava, bolesti tela a horúčka pod 39 stupňov Celzia.

Predstavíme vám 10 najobľúbenejších prírodných prostriedkov pre prevenciu a liečbu prechladnutia. Okrem týchto liekov môžu tiež pomôcť posilniť imunitný systém niektoré potraviny a môžete užívať ďalšie prípravky na zmiernenie kašľa a tečúci nos.

Majte na pamäti, že chýba vedecká podpora tvrdeniu, že akýkoľvek liek môže stopercentne liečiť prechladnutie, a že alternatívna medicína by sa nemala používať ako náhrada za štandardnú lekársku starostlivosť. Ak uvažujete o použití akéhokoľvek lieku na prechladnutie, najskôr sa poraďte so svojím lekárom.

Zinkové pastilky

Zinok je základný minerál, ktorý si vyžaduje viac ako 300 enzýmov v tele. Prirodzene sa nachádza v potravinách, ako sú mäso, pečeň, morské plody a vajcia. Plná odporúčaná denná dávka je 12 mg pre ženy a 15 mg pre mužov, čo je množstvo, ktoré sa nachádza v typickom multivitamíne.

Zinkové pastilky často nájdete v zdravotníckych obchodoch, online a v niektorých drogériách predávané ako lieky na nachladnutie. Mnoho štúdií zistilo, že zinok pomohol skrátiť trvanie príznakov nachladnutia, najmä ak ho ľudia začali užívať do 24 hodín po objavení sa príznakov nachladnutia. Zinok tiež znížil závažnosť príznakov a skrátil trvanie príznakov o tri až štyri dni. Problém je v tom, že mnohé z týchto štúdií o zinku mali rôzne formálne nedostatky, takže sú potrebné kvalitnejšie štúdie. Zinkové pastilky môžu účinkovať blokovaním replikácie vírusu (zabránením jeho šírenia) alebo znížením schopnosti vírusu vstupovať do buniek v nose a hrdle.

Zinkové pastilky použité v štúdiách obsahovali minimálne 13,3 mg čistého zinku. Pastilky sa užívali každé dve hodiny počas dňa a to okamžite po objavení sa príznakov nachladnutia. Štúdie, v ktorých sa zistilo, že je zinok neúčinný, zvyčajne používali príliš nízku dávku zinku alebo obsah zlúčenín zlepšujúcich chuť o ktorých je známe, že znižujú účinnosť zinku ako je kyselina citrónová (nachádza sa v citrusových plodoch), kyselina vínna, sorbitol alebo manitol.

Zinkové pastilky zvyčajne obsahujú buď glukonát zinočnatý alebo octan zinočnatý, ktoré obsahujú približne 13 mg čistého  zinku v každej pastilke. Zvyčajne sa odporúča, aby ľudia užívali jednu pastilku každé dve až štyri hodiny počas dňa, a to najviac šesť až 12 pastiliek denne.

Vedľajšie účinky zinku môžu zahŕňať nevoľnosť a nepríjemnú chuť v ústach. Zinkové pastilky sa neodporúčajú používať na prevenciu prechladnutia alebo na dlhodobé užívanie, pretože doplnky zinku v množstve vyššom ako 15 mg denne môžu ovplyvňovať absorpciu minerálnej medi a mať za následok jej nedostatok.

Kozinec blanitý (Astragalus)

Koreň Kozinca blanitého sa používa v tradičnej čínskej medicíne na posilnenie imunity a prevenciu nachladnutia a chrípky. Štúdie zistili, že Kozinec blanitý má pôsobí účinne proti vírusovým ochoreniam a stimuluje imunitný systém, aj keď zatiaľ neexistujú žiadne klinické štúdie, ktoré by skúmali účinnosť Kozinca blanitého priamo na nachladnutie u ľudí.

Kozinec  je tiež antioxidant a sú známe jeho pozitívne účinky proti ochoreniam srdca. Používa sa ako možná doplnková bylinná liečba pre ľudí so zdravotnými stavmi oslabujúcimi ich imunitný systém.

Kozinec sa nachádza vo forme kapsúl, čaju alebo extraktu v obchodoch so zdravou výživou alebo ako sušený koreň v čínskych bylinných obchodoch a niektorých obchodoch so zdravou výživou.

Odborníci na tradičnú čínsku medicínu zvyčajne odporúčajú užívať Kozinec na prevenciu prechladnutia aj ako liečebný prípravok ak choroba už prepukla. Misa polievky varená s koreňom Kozinca sa často odporúča raz alebo aj viackrát týždenne počas celej zimy ako prevencia voči prechladnutiu.

Pamätajte však, že kozinec môže zvýšiť účinnosť liekov proti vírusovým ochoreniam ako je acyklovir alebo interferón a tým zhoršiť potenciálne vedľajšie účinky týchto liekov (napríklad možné zlyhávanie obličiek a ďalšie vedľajšie účinky. Môže tiež pôsobiť proti nežiadúcim účinkom liečiv potlačujúcich imunitu ako cyklofosfamid (Cytoxan, Neosar) alebo kortikosteroidy. Môže znížiť hladinu glukózy v krvi alebo krvný tlak, čím sa zvýšia účinky liekov na zvýšený krvný tlak alebo na cukrovku.

Cesnak

Cesnak je jedným z najobľúbenejších domácich liekov na prechladnutie. Mnoho kultúr má jedlá či prípravky založené na cesnaku ako domáce liečivo na prechladnutie, či už je to slepačia polievka s veľkým množstvom cesnaku, nápoj zo surového prelisovaného cesnaku alebo len keď si dáte samotný surový cesnak.

Za účinnú látku v cesnaku sa považuje alicín, ktorý preukázal antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Alicín dáva cesnaku výraznú horkú chuť. Aby ste maximalizovali množstvo alicínu, čerstvý cesnak by mal byť nakrájaný alebo rozdrvený a mal by sa jesť surový bez tepelnej úpravy. Je k dispozícii je však aj vo forme tabliet.

V jednej štúdii, do ktorej bolo zapojených 146 ľudí, dostávali účastníci medzi novembrom a februárom buď cesnakový doplnok, alebo placebo po dobu 12 týždňov. Ľudia, ktorí užívali cesnak, znížili riziko prechladnutia o viac ako polovicu. Štúdia tiež zistila, že cesnak znížil čas na zotavenia u ľudí, u ktorých už prechladnutie prepuklo.

Cesnak má však aj niektoré možné vedľajšie účinky. Zápach z úst a telesný pach sú snáď najbežnejšími, boli však spozorované aj závraty, potenie, bolesti hlavy, horúčka, zimnica a dokonca nádcha. Veľké množstvo môže dráždiť sliznicu v ústach alebo spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Cesnakovým doplnkom by sa mali vyhnúť ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi dva týždne pred alebo po operácii alebo tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ako je Warfarin (Coumadin) alebo doplnky, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú zrážanie krvi, ako je vitamín E alebo ginkgo.

Cesnak môže tiež znižovať hladinu glukózy v krvi a zvyšovať uvoľňovanie inzulínu, preto by ho mali ľudia užívajúci lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, používať opatrne. Ľudia s alergiou na rastliny z čeľade ľaliovité (vrátane cibule, póru a pažítky) by sa mali vyhýbať cesnaku úplne. Tehotné ženy by sa mali cesnaku vyhýbať v doplnkovej forme, pretože môže zvýšiť nežiadúce riziko nižšej zrážanlivosti krvi.

Vitamín C

V roku 1968 prišiel doktor Linus Pauling s teóriou, že ľudia majú individuálne požiadavky na rôzne vitamíny a niektoré potrebné množstvá prevyšujú dovtedy odporúčané množstvá. Doktor Pauling teda navrhol, že 1 000 mg vitamínu C denne by mohlo znížiť výskyt nachladnutia u väčšiny ľudí. Od tej doby sa vitamín C stal populárnym liekom proti nachladnutiu.

V jednej štúdii sa skúmalo, či doplnky vitamínu C v dávkach 200 mg alebo viac denne môžu znížiť výskyt, trvanie alebo závažnosť bežného nachladnutia. Vedci analyzovali 30 predtým publikovaných štúdií (zahŕňajúcich celkovo 11 350 účastníkov), ktoré splnili ich kritériá kvality. Zistili, že sa zdá, že vitamín C nezabraňuje prechladnutiu. Došlo však k miernemu zníženiu dĺžky a závažnosti príznakov nachladnutia. Zdá sa, že výrazne znížilo riziko prechladnutia u ľudí, ktorí sa venujú krátkej a intenzívnej fyzickej aktivite (napríklad maratónsky beh alebo lyžovanie), alebo u osôb vystavených chladu.

Pamätajte však, že vitamín C v množstve nad 2 000 mg denne môže spôsobiť hnačky, riedku stolicu a plyny.

Med

Med je populárny domáci liek na kašeľ a prechladnutie v mnohých kultúrach. Nová štúdia poskytuje prvé dôkazy podľa ktorých med upokojuje kašeľ u detí a pomáha im lepšie spať. Vedci dali 105 deťom s prechladnutím buď med, liek proti kašľu s medovou príchuťou, alebo placebo. Stav všetkých detí sa časom zlepšoval, ale med dosahoval zo všetkých trvalo najlepšie výsledky.

Vedci tvrdia, že hlavné účinky medu sú v upokojení podráždeného hrdla ale predpokladá sa, že má aj antioxidačné a antibakteriálne účinky. Tmavo sfarbený med, ako je napríklad pohánkový med použitý v štúdii pomínanej vyššie má obzvlášť vysoký obsah antioxidantov. Med sa neodporúča podávať pre kojencov mladších ako 1 rok kvôli riziku botulizmu.

Echinacea

Aj keď nedávne objavy spochybňujú použitie echinacey pri prechladnutí a chrípke, stále patrí k najobľúbenejším bylinám, ktoré sa dnes používajú. Štúdia Národného centra pre doplnkovú a alternatívnu medicínu z roku 2005 zistila, že echinacea nezabrala alebo neskrátila bežné prechladnutie. Štúdia však mala veľa kritikov, podľa ktorých by sa nemala používať ako dôkaz toho, že echinacea nefunguje. Cochrane Collaboration uskutočnila prieskum 15 štúdií o echinacei a zistila, že pri prevencii nachladnutia nie je účinnejšia ako placebo.

Aj keď existuje niekoľko druhov a možností použitia echinacey, najčastejšie boli predmetom výskumu nadzemné časti (listy, kvety a stonky) odrody echinacea purpurea.

Bylinkári často odporúčajú užívať echinaceu každé dve až tri hodiny s celkovou dennou dávkou tri alebo viac gramov denne už pri prvých príznakoch prechladnutia. Po niekoľkých dňoch sa dávka zvyčajne zníži a pokračuje sa v nej nasledujúci týždeň.

Ženšen

Aj keď existuje veľa druhov ženšenu, jeden pestovaný v Severnej Amerike s názvom Panax quinquefolius alebo „Severoamerický ženšen“ sa stal populárnym ako liek na prechladnutie a chrípku. Za aktívne zložky ženšenu sa považujú látky nazývané polysacharidy a ginsenosidy.

Dve štúdie testovali prípravok na báze ženšenu na 198 obyvateľoch ošetrovateľských domov, ktorí dostávali tento liek alebo placebo. Nebol však štatisticky významný rozdiel v počte ľudí, ktorí ochoreli na chrípku a žiadny rozdiel v závažnosti alebo trvaní chrípky. Vedci analyzovali výsledky týchto dvoch štúdií spoločne a až potom výsledky ukázali, že ženšen skutočne znížil výskyt chrípky. Aj keď je to populárne a niektorí ľudia na ženšen nedajú dopustiť, na určenie účinnosti látky sú potrebné ďalšie nezávislé testy.

Existujú totiž určité obavy, že ženšen môže znižovať účinnosť „riedenia krvi“ ( lieky na zrážanie krvi alebo antiagregačné lieky), ako je warfarin (Coumadin) alebo aspirín. Môže interagovať s liekmi na cukrovku, antidepresívami známymi ako inhibítory MAO, antipsychotikami (napr. Chlórpromazín (Thorazín), flufenazín (Prolixin), olanzapín (Zyprexa)), liekmi, ktoré stimulujú centrálny nervový systém (používajú sa na liečbu stavov, ako je porucha pozornosti). hyperaktivita, narkolepsia, obezita a srdcové stavy) a substitučná liečba estrogénmi alebo perorálne kontraceptíva.

Koreň ženšenu má vlastnosti podobné estrogénu a zvyčajne sa neodporúča ľuďom s hormonálnymi stavmi, ako sú maternicové myómy, endometrióza a rakovina prsníka, vaječníkov, maternice alebo prostaty. Ľudia so srdcovými chorobami, schizofréniou alebo cukrovkou by tiež nemali užívať koreň ženšenu, pokiaľ nie sú pod dohľadom lekára.

 Ďumbier

Koreň zázvoru (Ďumbier) je ďalším ľudovým liekom na kašeľ, prechladnutie a bolesť hrdla. Na rovnaké symptómy sa používa tiež v tradičnej čínskej medicíne. Je tiež vhodný proti hlienom, bolesťami hlavy, krku a ramien a povlakom na jazyku. Aj v ajurvéde, tradičnej medicíne Indie, sa zázvor používa pri kašli a prechladnutí.

Horúci zázvorový čaj je obľúbeným domácim liekom na príznaky nachladnutia a bolesť hrdla. Niekedy sa pridáva med a citrón.

Bežné množstvo zázvoru v potravinách spôsobuje zriedkavo vedľajšie účinky, nadmerné množstvo však môže spôsobiť pálenie záhy a poruchy trávenia. Ľudia so žlčníkovými kameňmi, poruchami krvácania a tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi ako sú aspirín a warfarín (Coumadin), by sa mali pred užitím zázvoru poradiť s lekárom. Zázvoru sa však treba vyhnúť dva týždne pred alebo po operácii.

Baza čierna

Baza (Sambucus nigra) je bylina, ktorá má dlhú históriu používania ako ľudový liek na prechladnutie, infekcie dutín a chrípku. V predbežných laboratórnych štúdiách sa zistilo, že výťažky z bazy čiernej bojujú proti vírusom. Vedci sa domnievajú, že antokyány, zlúčeniny nachádzajúce sa prirodzene v baze, môžu byť aktívnou zložkou, ktorá posilňuje imunitný systém a blokuje preniknutie vírusu chrípky k našim bunkám.

V obchodoch so zdravou výživou kúpite šťavu z bazy, sirup či kapsuly. Vedľajšie účinky, aj keď sú zriedkavé, môžu zahŕňať mierne zažívacie ťažkosti alebo alergické reakcie.

Mali by sa používať iba komerčne pripravené výťažky z bobúľ bazy čiernej, pretože čerstvé listy, kvety, kôra, mladé púčiky, nezrelé bobule a korene obsahujú kyanid a môžu potenciálne spôsobiť otravu kyanidom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu