Je nešťastným a alarmujúcim faktom, že stres a úzkosť u detí sú v dnešnej rýchlej, technologicky vyspelej a aktivitami preplnenej spoločnosti bežným problémom. Ak vaše dieťa zažíva stres a úzkosť, vyskúšajte tieto jednoduché ale účinné spôsoby ako mu pomôcť zvládnuť strach, obavy a rozrušenie.

Neignorujte jeho pocity

Keď svojmu dieťaťu poviete, aby sa netrápilo svojimi obavami, môže to v ňom len vyvolať pocit, že niečo teda nie je v poriadku, keď pociťuje úzkosť. Dajte mu najavo, že je prirodzené, ak sa cíti zle a povzbudzujte ho, aby sa podelilo o svoje emócie a myšlienky.

Počúvajte

Viete, ako nesmierne upokojujúce môže byť, keď vás niekto vypočuje ak vás niečo trápi. Urobte to isté pre svoje dieťa. Ak sa mu nechce hovoriť, dajte mu najavo, že ste tu pre neho. Jednoducho buďte pri ňom a pripomínajte mu, že ho máte radi a podporujete ho.

Ponúknite útechu a rozptýlenie

Pokúste sa robiť niečo, čo má rado – napríklad hrať obľúbenú hru alebo sa pritúliť vo vašom lone a nechať si od vás čítať, rovnako ako keď bolo menšie. Aj keď to nemusí byť ľahké, aj 10-ročné dieťa ocení dobrú dávku rodičovskej starostlivosti.

Dostaňte ho von

Cvičenie môže zlepšiť náladu, tak ho prinúťte k pohybu. Aj keby to mala byť len prechádzka okolo bloku, čerstvý vzduch a fyzická aktivita môžu byť presne to, čo potrebuje na zlepšenie nálady a nový pohľad na vec.

Dodržiavajte rutinu

Vyvážte všetky zmeny tým, že sa budete snažiť zachovať čo najviac z jej pravidelnej rutiny. Ak je to možné, snažte sa dodržiavať pravidelný čas spánku a jedla.

Dbajte o zdravý režim

Uistite sa, že sa správne stravuje a dostatočne spí. Nedostatok odpočinku alebo nedostatok výdatného jedla v pravidelných intervaloch môže prispieť k stresu vášho dieťaťa. Ak sa bude cítiť dobre, bude lepšie pripravené vyriešiť všetko čo ho trápi.

Má vaše dieťa dostatok spánku?

Vyhnite sa nadmernému plánovaniu: futbal, karate, bejzbal, hodiny hudby, stretnutia s deťmi – zoznam mimoškolských aktivít, ktorým sa deti môžu venovať je nekonečný. Príliš veľa aktivít však môže u detí ľahko viesť k stresu a úzkosti. Tak ako dospelí potrebujú po práci a cez víkendy čas na oddych, aj deti potrebujú určitý čas na odreagovanie.

Obmedzte vystavovanie sa nepríjemným správam

Ak vaše dieťa vidí alebo počuje znepokojujúce obrázky alebo správy o prírodných katastrofách, ako sú zemetrasenia alebo cunami, alebo vidí v správach znepokojujúce správy o násilí alebo terorizme, porozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo sa deje. Uistite ho, že jemu ani ľuďom, ktorých má rado, nehrozí nebezpečenstvo. Porozprávajte sa o pomoci, ktorú ľuďom, ktorí sa stali obeťami katastrof alebo násilia poskytujú humanitárne skupiny a prediskutujte s ňou spôsoby, ako môže pomôcť. Napríklad tým, že v spolupráci so svojou školou vyzbiera peniaze pre dobročinné účely.

Poraďte sa s poradcom alebo pediatrom

Ak máte podozrenie, že za stresom a úzkosťou vášho dieťaťa je zmena v rodine, napríklad nový súrodenec, sťahovanie, rozvod alebo úmrtie člena rodiny, požiadajte o radu odborníka, napríklad školského psychológa vášho dieťaťa, pediatra alebo detského terapeuta. Môžu navrhnúť spôsoby, ako dieťaťu pomôcť hovoriť napríklad o smrti alebo mu pomôcť prekonať akúkoľvek inú zmenu či traumu v rodine.

Buďte pokojným príkladom

Môžete udávať tón tomu, ako sa vo vašej domácnosti rieši stres a úzkosť u detí a dospelých. V dnešnom svete špičkových technológií a 24-hodinového kolobehu správ je prakticky nemožné vylúčit‘ stres z nášho života. Môžete však vylepšiť to, ako zvládate svoj vlastný stres. Vypnite televízor, pustite si upokojujúcu hudbu a vyskúšajte relaxačné jogové pozície a iné stratégie na zmiernenie stresu. Čím viac sa vám podarí udržať doma pokoj a pohodu, tým menšia je pravdepodobnosť, že úzkosť detí bude vo vašej domácnosti problémom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu