Úvod Jedlo 10 hlavných prínosov kurkumy

10 hlavných prínosov kurkumy

V Indii sa používa už tisíce rokov ako korenie aj liečivá rastlina. Nedávno sa už aj vedecky potvrdili tradičné tvrdenia, že kurkuma obsahuje látky s liečivými vlastnosťami. Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy. Najdôležitejšou z nich je kurkumín. Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou kurkumy. Má silné protizápalové účinky a je veľmi účinným antioxidantom.

1. Kurkuma obsahuje bioaktívne zlúčeniny s liečivými vlastnosťami

Obsah kurkumínu v kurkume však nie je taký vysoký, je to približne len 3 %. Väčšina štúdií o tejto rastline používa výťažky z kurkumy, ktoré obsahujú prevažne samotný kurkumín, pričom dávky zvyčajne presahujú 1 gram denne. Bolo by veľmi ťažké dosiahnuť tieto hodnoty len pomocou kurkumy ako korenia v potravinách. Preto sa  ju niektorí ľudia rozhodnú používať doplnky stravy. Kurkumín sa však ťažko vstrebáva do krvného obehu. Aby ste mohli naplno pocítiť pozitívne účinky kurkumínu, je potrebné zlepšiť jeho biologickú dostupnosť (rýchlosť, akou vaše telo absorbuje túto látku). Pomáha keď ju konzumujete s čiernym korením, ktoré obsahuje piperín. Piperín je prírodná látka, ktorá zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o úctyhodných 2 000%. Najlepšie doplnky stravy s kurkumínom obsahujú piperín, čo to ich robí podstatne účinnejšími. Kurkumín je tiež rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa rozkladá a rozpúšťa v masti alebo oleji. Preto môže byť dobrý nápad užívať doplnky s kurkumínom spolu  jedlom s vysokým obsahom tuku.

2. Kurkumín je prírodná protizápalová zlúčenina

Zápal je neuveriteľne dôležitý. Pomáha bojovať proti cudzím votrelcom a má úlohu pri oprave buniek v tele. Hoci akútny, krátkodobý zápal je prospešný, môže sa stať problémom, ak je zápal chronický a napadne vlastné tkanivá vášho tela. Vedci sa v súčasnosti domnievajú, že chronický zápal na nízkej úrovni môže zohrávať úlohu pri niektorých zdravotných stavoch a ochoreniach. Patrí medzi ne:

  • ochorenia srdca
  • rakovina
  • metabolický syndróm
  • Alzheimerova choroba
  • rôzne degeneratívne ochorenia

Preto je všetko, čo môže pomôcť v boji proti chronickému zápalu, potenciálne dôležité pri prevencii a liečbe týchto stavov. Hoci téma zápalu je viacrozmerná a pravdepodobne na ňu neexistuje jednoduchá odpoveď, kľúčovým poznatkom v súvislosti s kurkumínom je, že ide o bioaktívnu látku, ktorá dokáže bojovať proti zápalu. Na dosiahnutie liečivých výsledkov sú však potrebné veľmi vysoké dávky.

3. Kurkuma môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu organizmu

Oxidačná degenerácia sa považuje za jeden z mechanizmov, ktoré stoja za starnutím a mnohými chorobami. Zahŕňa voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nespárovanými elektrónmi. Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA. Hlavným dôvodom, prečo sú antioxidanty také prospešné, je, že chránia vaše telo pred voľnými radikálmi. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže neutralizovať voľné radikály. Okrem toho štúdie na zvieratách a bunkách naznačujú, že kurkumín môže blokovať pôsobenie voľných radikálov a môže stimulovať pôsobenie iných antioxidantov.

4. Kurkumín môže zvýšiť mozgový neurotrofický faktor

Predtým, ako vedci lepšie porozumeli neurónom, sa predpokladalo, že po ranom detstve sa nedokážu deliť a množiť. Teraz však vedia, že to tak nie je. Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia a v určitých oblastiach mozgu sa môžu množiť a zvyšovať ich počet. Jednou z hlavných hybných síl tohto procesu je mozgový neurotrofický faktor (BDNF). Ide o gén, ktorý sa podieľa na tvorbe proteínu zodpovedného za podporu života neurónov. Proteín BDNF zohráva úlohu pri pamäti a učení a možno ho nájsť v oblastiach mozgu zodpovedných za jedlo, pitie a telesnú hmotnosť. Mnohé bežné mozgové poruchy sú spojené so zníženou hladinou proteínu BDNF vrátane depresie a Alzheimerovej choroby. Zaujímavé je, že štúdie na zvieratách zistili, že kurkumín môže zvyšovať hladinu BDNF v mozgu. Tým môže byť účinný pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých mozgových ochorení a vekom podmienených poklesov mozgových funkcií. Napriek tomu, keďže tieto štúdie boli vykonané na zvieratách, je ťažké povedať, čo tieto výsledky znamenajú pre ľudí. Môže tiež pomôcť zlepšiť pamäť a pozornosť, čo sa zdá byť logické vzhľadom na jeho účinky na hladinu BDNF.

5. Kurkumín môže znížiť riziko srdcových ochorení

Ochorenia srdca sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Vedci ich skúmajú už mnoho desaťročí a dozvedeli sa veľa o tom, prečo k nim dochádza. Nie je prekvapením, že ochorenie srdca je neuveriteľne komplikované a prispievajú k nemu rôzne veci. Kurkumín môže pomôcť zvrátiť mnohé kroky v procese vzniku srdcových ochorení. Pravdepodobne hlavným prínosom kurkumínu, pokiaľ ide o ochorenia srdca, je zlepšenie funkcie endotelu, výstelky ciev. Dysfunkcia endotelu je hlavnou príčinou srdcových ochorení. Ide o situáciu, keď váš endotel nie je schopný regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a rôzne ďalšie faktory. Viaceré štúdie naznačujú, že kurkumín môže viesť k zlepšeniu zdravia srdca. Jedna štúdia navyše zistila, že je rovnako účinný ako cvičenie u žien po menopauze. Okrem toho kurkumín môže pomôcť znížiť zápal a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré môžu zohrávať úlohu pri ochoreniach srdca. V jednej štúdii na 121 ľuďoch, ktorí podstúpili operáciu koronárneho bypassu, im vedci pridelili buď placebo, alebo 4 gramy kurkumínu denne niekoľko dní pred operáciou a po nej. V skupine s kurkumínom sa riziko srdcového infarktu v nemocnici znížilo o 65 %.

6. Kurkuma môže pomôcť predchádzať rakovine

Rakovina je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nekontrolovaným rastom buniek. Existuje mnoho rôznych foriem rakoviny, na ktoré zrejme majú vplyv doplnky stravy s kurkumínom. Kurkumín sa skúmal ako prospešná rastlina pri liečbe rakoviny a zistilo sa, že ovplyvňuje rast a vývoj rakoviny. Štúdie preukázali, že môže: prispievať k odumieraniu rakovinových buniek znížiť angiogenézu (rast nových krvných ciev v nádoroch) znížiť metastázovanie (šírenie rakoviny) To, či vysoké dávky kurkumínu  najlepšie s látkou zvyšujúcou vstrebávanie, ako je piperín  môžu pomôcť pri liečbe rakoviny u ľudí, sa musí ešte poriadne preskúmať. Existujú však dôkazy, že môže zabrániť vzniku rakoviny, najmä rakoviny tráviaceho systému, ako je rakovina hrubého čreva. V 30dňovej štúdii na 44 mužoch s léziami v hrubom čreve, ktoré sa niekedy menia na rakovinové, 4 gramy kurkumínu denne znížili počet lézií o 40 %.

TIP: Kurkumín vedie k viacerým zmenám na molekulárnej úrovni, ktoré môžu pomôcť pri prevencii a možno aj pri liečbe rakoviny.

7. Kurkumín môže byť užitočný pri liečbe Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie a môže sa podieľať až na 70 % prípadoch demencie. Hoci na niektoré jej príznaky existuje liečba, na Alzheimerova chorobu zatiaľ neexistuje liek. Preto je veľmi dôležité predchádzať jej vzniku. Na obzore možno máme dobré správy, pretože sa ukázalo, že kurkumín prechádza cez hematoencefalickú bariéru. Je známe, že pri Alzheimerova chorobe zohrávajú úlohu zápal a oxidačné poškodenie a kurkumín má priaznivé účinky na oboje. Okrem toho je kľúčovým znakom Alzheimerovej choroby hromadenie amyloidných plakov. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť odstrániť tieto plaky. V súčasnosti nie je známe, či kurkumín dokáže spomaliť alebo dokonca zvrátiť postup Alzheimerovej choroby u ľudí, a je potrebné ho preskúmať.

8. Pacienti s artritídou dobre reagujú na doplnky s kurkumínom

Artritída je v západných krajinách bežným problémom. Existuje niekoľko rôznych typov artritídy, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov. Vzhľadom na to, že kurkumín je silná protizápalová zlúčenina, je logické, že môže pomôcť pri artritíde. V skutočnosti niekoľko štúdií ukazuje, že existuje súvislosť. V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol kurkumín dokonca účinnejší ako protizápalový liek. Máj iné štúdie sa zaoberali účinkami kurkumínu na artritídu a zaznamenali zlepšenie rôznych príznakov.

9. Kurkumín má priaznivé účinky proti depresii

Kurkumín sa ukázal ako sľubný pri liečbe depresie. V kontrolovanej štúdii bolo 60 ľudí s depresiou náhodne rozdelených do troch skupín. Jedna skupina užívala Prozac, druhá skupina užívala 1 gram kurkumínu a tretia skupina užívala Prozac aj kurkumín. Po 6 týždňoch viedol kurkumín k zlepšeniu podobnému ako pri užívaní Prozacu. Najlepšie sa darilo skupine, ktorá užívala Prozac aj kurkumín. Podľa tejto malej štúdie je kurkumín rovnako účinný ako antidepresíva. Depresia sa spája aj so zníženou hladinou BDNF a zmenšovaním hipokampu, oblasti mozgu, ktorá zohráva úlohu pri učení a pamäti. Kurkumín môže pomôcť zvýšiť hladinu BDNF, čo môže zvrátiť niektoré z týchto zmien. Existujú tiež určité dôkazy, že kurkumín môže zvýšiť hladinu mozgových neurotransmiterov serotonínu a dopamínu.

10. Kurkumín môže pomôcť oddialiť starnutie a bojovať proti chronickým ochoreniam súvisiacim s vekom

Ak kurkumín skutočne pomáha predchádzať srdcovým chorobám, rakovine a Alzheimerovej chorobe, môže mať prínos aj pre dĺžku dožitia. To naznačuje, že kurkumín môže mať potenciál ako doplnok proti starnutiu. Vzhľadom na to, že sa predpokladá, že oxidácia a zápal zohrávajú úlohu pri starnutí, kurkumín môže mať účinky, ktoré ďaleko presahujú rámec prevencie chorôb.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version