Chcete schudnúť, ale neustále sa zamotávate v obrovskom množstve informácií o cvikoch a diétach? Ste doslova zahltení novinkami o chudnutí a zdravom životnom štýle, že neviete odkiaľ kam? Je veľmi náročné zorientovať sa. Problém s veľkým počtom informácií je ten, že sa často nedokážeme rozhodnúť, ktorá informácia je tá správna. V tomto článku vám nebudeme odporúčať žiadnu konkrétnu diétu ani cviky. Iba poukážeme na jasné pravidlá, ktoré platia pre všetkých. Na základe týchto pravidiel by ste sa mali rozhodnúť pre cestu, ktorá bude vyhovovať práve vám.

Jete, aby ste žili

 Naše telo musí prijímať jedlo, aby sme mohli žiť, aby naše orgány mohli patrične vykonávať svoju funkciu. Nie je potrebné sa prejedať, alebo jesť, keď nemáte hlad. Každý z nás niekedy je pre pôžitok. A pozor! To nemusí byť nutne zle. Zlým sa to stáva až vtedy, ak 80 percent jedla, ktoré prijmete, je pre pôžitok, z nudy, z osamotenia, alebo z ďalších dôvodov. Aspoň 80 percent vášho príjmu potravy by správne malo byť pre vaše správne zdraviu prospešné fungovanie tela. Zvyšok, maximálne 20 percent by malo pre pôžitok – napríklad čokoláda, zemiačiky večer k televízii, koláče. Nemusíte ich vynechávať, ale všetko s rozumom a rozhodne nie denne! Táto strava by rozhodne nemala byť vaším hlavným príjmom. Je potrebné si uvedomiť, že nemusíte jesť, keď sa nudíte alebo ste osamelí. Ak pochopíte, že potrebujete jedlo k životu a nie ako náhradu za niečo, máte skoro vyhraté.

Telo potrebuje pohyb

To, že naše telo potrebuje pohyb nie je výmyslom dnešnej doby, alebo snáď niečím, čo by sme mali robiť len pri chudnutí. Ľudia skôr nedostatok pohybu riešiť nemuseli, lenže s modernou dobou prichádzajú aj moderné problémy. Jedným z nich je naša lenivosť a pohodlnosť. Kam môžeme zájdeme autom. Väčšina z nás má navyše sedavé zamestnanie. Ďalší z nás sú v živote tak vyťažení, že na cvičenie skrátka nemajú čas alebo energiu. Navyše ľudia, ktorí neboli k cvičeniu a športu vedení od malička, môžu mať v dospelosti problém so začatím športovania. Naše telo má všetko pre to, aby sme sa mohli hýbať. Je to neskutočný stroj, ktorý dokáže fungovať po desaťročia. Ale aby mohol riadne fungovať, je potrebné ho precvičovať, preťahovať svaly. Musíte si uvedomiť, že pohyb je pre telo prirodzený a potrebný. Pravidelný pohyb by mal mať každý, diéta-nediéta. Problém so športom tiež môže byť v tom, že ste ešte nenašli ten pravý, ktorý vás bude baviť a napĺňať. Nebojte sa skúšať nové veci, chodiť na nové športové kurzy alebo cvičenia. Naviac u toho spoznáte veľa nových ľudí a okrem fyzickej kondície a nového tela môžete získať aj nových priateľov.

Možno budete potrebovať pomoc

Či už sa bude jednať o trénera v posilňovni, či nutričného poradcu, je dosť možné, že budete potrebovať pomoc. Niekedy je jednoducho na mieste si priznať, že to sami nezvládnete. Ale to nie je dôvod na paniku! Priznať si, že potrebujeme pomoc je prvým krokom k riešeniu problému. Je veľa informácií o jedle, ktoré možno neviete a bolo by dobré ich zistiť predtým, ako sa do chudnutia pustíte. Nutričný ​​poradca vám všetko vysvetlí a zostaví vám jedálniček na mieru. Tak, aby ste chudli a zároveň nehladovali. Vo výbere nutričného poradcu buďte ale opatrní. Dajte na osobné odporúčania, výsledky iných klientov, osvedčenia a certifikáty. Nie je nutričný poradca ako nutričný poradca!

Rovnako tak existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré je potrebné vykonávať správne aby boli efektívne. S tým vám pomôže osobný tréner. Nielenže vám ukáže správne prevedenie cvikov, odporučí vám aj optimálny cviky na vybrané partie, aby ste chudli podľa vašich predstáv.

Nič nejde hneď

Niekomu to bude trvať pár mesiacov, niekomu pár rokov. Nečakajte, že budete mať svoju vysnívanú postavu za pár týždňov. Všetko je relatívne, každý z nás má iné spaľovanie, štartovaciu váhu, vzťah k športu, niekto má navyše zdravotné problémy. Ku všetkým týmto veciam musíte prihliadať a vonkoncom sa nesmiete porovnávať s ostatnými. Majte na pamäti, že nikto nie je rovnaký ako vy. Navyše si musíte uvedomiť, že ak chcete žiť zdravo, malo by to byť nastálo. Nielen po dobu vašej diéty. Zdravý životný štýl by sme si mali udržať čo najdlhšie, najlepšie až do konca života. Nikto samozrejme nehovorí, že nikdy nesmiete zhrešiť, ale mali by ste sa minimálne držať pravidla 80% a 20%. Dôležité je vytrvať aj keď zatiaľ nevidíte žiadne výsledky.

Áno, bude to ťažké

Áno, bude to náročné a budete musieť obetovať veľa času a síl. A nie, nepôjde to hneď. A áno, bude to stáť za to. Nič, čo by za to stálo, nie je zadarmo. Skutočná otázka je – stojí vám zdravie a postava snov za námahu? Naše zdravie má predsa nevyčísliteľnú hodnotu. Rozhodne stojí za to, aby sme naň vynaložili svoj čas, peniaze a energiu. Je to len malá cena, ktorú musíme zaplatiť aby sme žili zdravo a šťastne čo najdlhšie.

Je potrebné vyskúšať, čo vám vyhovuje

Niekomu vyhovuje jesť dvakrát za deň väčšie porcie, niekomu päťkrát za deň menšie. Ako už bolo spomenuté, každé telo je iné. Obetujte čas a skúšajte rôzne veci, aby ste videli, čo funguje práve vám. To môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca aj rokov. Buďte na to pripravení a počítajte s tým. Ani Rím nebol postavený za deň. Je potrebné prísť na to, čo vyhovuje vám, aby ste mohli optimálne a zdravo chudnúť. Existuje množstvo kníh, na internete je zase nespočetné množstvo článkov. Je dobré rozumieť tomu, ako funguje naše telo, dozvedieť sa čoho má málo, čoho naopak veľa. Akonáhle raz porozumiete svojom telu, chudnutie pôjde ľahko, pretože budete vedieť presne, čo vám robí a nerobí dobre. Naviac sa vám tieto informácie budú hodiť až do konca života.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu