Úvod Chudnutie Prekvapivé dôvody priberania hmotnosti  

Prekvapivé dôvody priberania hmotnosti  

Prečo priberáte?

Ak by ste začali prijímať viac kalórií ako zvyčajne alebo obmedzili pohyb, zrejme by vás  neprekvapilo keby sa čísla na váhe začali rásť. Ale čo ak robíte všetko rovnako ako vždy, a vaša hmotnosť stále stúpa? Je čas, aby sme sa trochu hlbšie pozreli na možné príčiny.

Nedostatok spánku

V súvislosti so spánkom a priberaním na váhe sa vyskytujú dva problémy. Po prvé, ak ste neskoro hore, je väčšia pravdepodobnosť, že si v noci doprajete nejaké občerstvenie, čo znamená viac kalórií. Druhý dôvod sa týka toho, čo sa deje vo vašom tele, keď málo spíte. Zmeny v hladinách hormónov zvyšujú hlad a chuť do jedla a tiež spôsobujú, že sa po jedle necítite takí sýti.

Stres

Keď sú životné požiadavky príliš intenzívne, naše telo prejde do režimu sebaobrany. Vylučuje sa kortizol, „stresový hormón“, ktorý spôsobuje zvýšenie chuti do jedla. A samozrejme, v čase stresu môžeme siahnuť aj po vysokokalorických útešných jedlách. Táto kombinácia je dokonalou živnou pôdou pre priberanie na váhe.

Antidepresíva

Nepriaznivým vedľajším účinkom niektorých antidepresív je priberanie na váhe. Ak si myslíte, že vaše antidepresívum spôsobuje priberanie na váhe, poraďte sa so svojím lekárom o zmene liečebného plánu. Nikdy však svoj liek neprestaňte užívať alebo ho nemeňte na vlastnú päsť. Uvedomte si, že u niektorých ľudí dochádza k nárastu hmotnosti po začatí liečby liekmi jednoducho preto, že sa cítia lepšie, čo vedie k lepšej chuti do jedla. Aj samotná depresia môže spôsobiť zmeny hmotnosti.

Steroidy

Protizápalové steroidné lieky, ako je prednizón, sú notoricky známe tým, že spôsobujú priberanie na váhe. Hlavnými dôvodmi sú zadržiavanie tekutín a zvýšená chuť do jedla. U niektorých ľudí sa počas užívania steroidov môže dočasne zmeniť aj miesto, kde sa v ich tele drží tuk – na miesta ako tvár, brucho alebo zadná časť krku. Ak užívate steroidy dlhšie ako týždeň, neukončujte ich náhle. Môže to viesť k vážnym problémom. Najprv sa poraďte so svojím lekárom.

Lieky, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti

Niekoľko ďalších liekov na predpis sa spája s priberaním na váhe. Zoznam zahŕňa antipsychotiká (používané na liečbu porúch, ako je schizofrénia a bipolárna porucha) spolu s liekmi na liečbu migrény, záchvatov, vysokého krvného tlaku a cukrovky. Spolupracujte so svojím lekárom, aby ste našli lieky, ktoré liečia vaše príznaky a zmierňujú vedľajšie účinky.

Neobviňujte hneď lieky

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je dokázané, že kombinované antikoncepčné tabletky (estrogén a progestín) spôsobujú trvalý prírastok hmotnosti. Predpokladá sa, že u niektorých žien užívajúcich kombinované tabletky môže dôjsť k určitému nárastu hmotnosti v súvislosti so zadržiavaním tekutín, ale zvyčajne je to krátkodobé. Ak sa stále obávate možného priberania na váhe, poraďte sa so svojím lekárom.

Hypotyreóza

Ak vaša štítna žľaza (žľaza v tvare motýľa v prednej časti krku) netvorí dostatočné množstvo hormónov štítnej žľazy, pravdepodobne sa cítite unavení, slabí a je vám zima a priberáte. Bez dostatočného množstva hormónov štítnej žľazy sa váš metabolizmus spomaľuje, čo zvyšuje pravdepodobnosť priberania. Dokonca aj štítna žľaza fungujúca na dolnej hranici normálneho rozsahu môže spôsobiť priberanie na váhe. Liečba hypotyreózy liekmi môže zvrátiť časť priberania na váhe.

Neobviňujte menopauzu

Väčšina žien v čase menopauzy priberá, ale hormóny pravdepodobne nie sú jedinou príčinou. Starnutie spomaľuje metabolizmus, takže spaľujete menej kalórií. Svoju úlohu zohrávajú aj zmeny životného štýlu (napríklad menej pohybu). S menopauzou však môže súvisieť aj to, kde priberáte, pričom tuk sa vám hromadí viac okolo pása ako na bokoch a stehnách.

Cushingov syndróm

Priberanie na váhe je častým príznakom Cushingovho syndrómu, stavu, pri ktorom ste vystavení príliš veľkému množstvu stresového hormónu kortizolu, ktorý následne spôsobuje priberanie na váhe a iné abnormality. Cushingov syndróm môžete dostať, ak užívate steroidy na astmu, artritídu alebo lupus. Môže sa vyskytnúť aj vtedy, keď vaše nadobličky produkujú príliš veľa kortizolu, alebo môže súvisieť s nádorom. Prírastok hmotnosti môže byť najvýraznejší v oblasti tváre, krku, hornej časti chrbta alebo pása.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

PCOS je bežný hormonálny problém u žien v plodnom veku. Väčšine žien s PCOS rastie na vaječníkoch množstvo malých cýst. Tento stav vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá ovplyvňuje menštruačný cyklus ženy a môže viesť k nadmernému ochlpeniu a akné. Ženy s týmto ochorením sú odolné voči inzulínu (hormón, ktorý kontroluje hladinu cukru v krvi), takže môže spôsobiť priberanie na váhe. Hmotnosť má tendenciu hromadiť sa okolo brucha, čo tieto ženy vystavuje väčšiemu riziku srdcových ochorení.

Odvykanie od fajčenia

Prestať fajčiť je jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie. Keď prestanete fajčiť, môžete trochu pribrať, ale možno menej, ako si myslíte. Ľudia, ktorí prestanú fajčiť, priberú v priemere menej ako 10 kg. Po niekoľkých týždňoch by ste mali prestať pociťovať zvýšený hlad, čo vám pomôže ľahšie zhodiť prípadnú pribranú hmotnosť.

Ak priberiete…

Pravidlo 1:

Neprestaňte užívať žiadne lieky bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom. Uvedomte si dôležitosť lieku, ktorý užívate. Môže byť pre vaše zdravie rozhodujúci. Príčinou priberania môže byť aj niečo iné. Váš lekár vám môže pomôcť zistiť, čo sa deje.

Pravidlo 2:

Neporovnávajte sa s inými ľuďmi, ktorí užívajú rovnaký liek. Nie u všetkých ľudí sa vyskytujú rovnaké vedľajšie účinky toho istého lieku. Aj keď liek spôsobil, že niekto iný schudol, u vás to nemusí platiť.

Pravidlo 3:

Pamätajte, že ak je prírastok hmotnosti len zo zadržiavania vody, nejde o trvalú hmotnosť alebo tuk. Po skončení užívania lieku alebo keď je váš stav pod kontrolou, nadúvanie zo zadržiavania tekutín sa môže zmierniť. Dovtedy sa držte diéty s nižším obsahom sodíka.

Pravidlo 4:

Poraďte sa so svojím lekárom o inom lieku, ktorý môžete užívať. V mnohých prípadoch vás lekár môže zmeniť na iný liek, ktorý nemusí mať rovnaké vedľajšie účinky.

Pravidlo 5:

Zistite, či je priberanie spôsobené znížením metabolizmu — buď zo zdravotného stavu, alebo z liekov. A ak áno, nájdite si čas na aktivity zamerané na zvýšenie metabolizmu. Hýbte sa!

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version